prywatne wycieczki

Loty na Maltę w czasie pandemii COVID-19

Pobyt na Malcie a pandemia COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 2.12.2020
Życie na Malcie wiele się w ostatnich miesiącach nie zmieniło, ale w związku z sytuacją międzynarodową wywołaną przez pandemię COVID-19, planowanie podróży – samodzielnie lub z dziećmi – wymaga większego niż zwykle przygotowania. Dlatego też przygotowaliśmy poniższy kompleksowy poradnik. Mamy nadzieję, że pomoże Ci on w bezstresowej organizacji wyjazdu na Maltę i odpowie na wszystkie pytania, które mogą się pojawić w związku z Praco-Wakacjami lub Kursem Angielskiego na Wyspach Maltańskich.

Opisane poniżej przepisy i procedury zmieniają się bardzo dynamicznie. Choć dokładamy starań, by na bieżąco aktualizować wszystkie dane, prosimy pamiętać, że artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. 
Przed wylotem na Maltę

Czy mogę teraz przylecieć na Maltę z Polski mimo pandemii?

Tak, jest to możliwe. Bezpośrednie loty z Polski na Maltę i z Malty do Polski odbywają się regularnie, jednak ze zmienioną częstotliwością. Aktualnie tanie linie lotnicze oferują połączenia z 4 polskich miast:
 1. Kraków (Ryanair) - loty odbywają się 2 razy w tygodniu

 2. Warszawa (Wizzair) - od 19 grudnia

 3. Gdańsk (Ryanair) - od 20 grudnia

 4. Katowice - od 20 grudnia

Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na naszej stronie: Loty na Maltę – o czym warto wiedzieć.

Czy lecąc na Maltę, muszę wykonać test na COVID-19?

Rząd Malty co tydzień aktualizuje tzw. Amber List – Listę Bursztynową. Znajdują się na niej lotniska, z których przylatując, pasażerowie muszą posiadać ze sobą negatywny wynik testu PCR na COVID-19 (nie starszy niż 72 godziny). Obecnie na liście znajdują się wszystkie lotniska w Polsce.

Aktualną Amber List – Listę Bursztynową znajdziesz tu: Visit Malta – Malta Tourism Authority – COVID-19. Osoby nieposiadające wyniku testu mogą zostać wyrywkowo poddane testowi PCR na lotnisku na Malcie (więcej informacji poniżej, w sekcji: Po przylocie na Maltę).

Zachorowałem na COVID-19 przed wylotem na Maltę - co teraz?

Jeśli przed wylotem z kraju otrzymasz pozytywny wynik testu na COVID-19 lub z innych powodów nie będziesz mógł/mogła wyjechać na Maltę, nie martw się – wpłacone przez Ciebie pieniądze nie przepadną.

Zgodnie z naszym regulaminem, możesz uzyskać 100% refundację wpłat, odwołując swój pobyt do 7 dni przed planowanym przylotem.

Szczegółowe informacje znajdziesz poniżej, w sekcji: Odwołanie / zmiana terminu wyjazdu.

Jakie dokumenty muszę wypełnić, lecąc na Maltę?

Przylatując na Maltę, każdy pasażer powinien wypełnić 3 formularze (do pobrania poniżej). Będą one rozdawane w samolocie oraz na lotnisku. Polecamy jednak wydrukować i przygotować je jeszcze przed podróżą, aby potem tylko przekazać je obsłudze w trakcie lotu lub po wylądowaniu, a następnie móc szybko i sprawnie opuścić samolot oraz lotnisko na Malcie. 

Jak aktualnie wygląda sytuacja z COVID-19 na Malcie?

Maltański rząd we współpracy ze służbą zdrowia dobrze radzą sobie z kontrolowaniem aktualnej sytuacji na wyspie. Strategiczne decyzje lokalnych władz zostały wyróżnione również przez przedstawicieli Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Malta jest 3. krajem na świecie pod względem częstotliwości wykonywanych testów. Aktualne dane dotyczące statystyk zachorowań na COVID-19 odnotowanych na Wyspach Maltańskich znajdziesz pod tym linkiem: Statystyki zachorowań na COVID-19 na Malcie.

Więcej informacji o tym, jak aktualnie wygląda życie na Malcie, znajdziesz poniżej, w sekcji Życie codzienne na Malcie a COVID-19.
W trakcie lotu na Maltę

Jak wygląda lot samolotem na Maltę w trakcie pandemii?

W odpowiedzi na międzynarodowe wytyczne Światowej Ogranizacji Zdrowia (WHO), porty lotnicze oraz przewoźnicy stosują odpowiednie środki bezpieczeństwa. Należą do nich m.in.:


 • pomiar temperatury ciała pasażerów przed wejściem na pokład

 • obowiązek noszenia maseczek przez cały czas trwania lotu

 • płatności bezgotówkowe w trakcie serwisu pokładowego


Pamiętaj, że dokładne zasady, jak np. akceptowanie przyłbic zamiast maseczek, typ akceptowanych maseczek czy maksymalna temperatura ciała pozwalająca na wejście na pokład, mogą się różnić w zależności od linii lotniczych. Przed wylotem zapoznaj się z dokładnymi informacjami na stronie swojego przewoźnika.

Czy w samolocie mogę zarazić się COVID-19?

Według najnowszych badań opublikowanych w USA, ryzyko zarażenia się koronawirusem na pokładzie jest znikome. Czytaj więcej: Koronawirus w samolocie. Naukowcy z USA: ryzyko zakażenia jest minimalne. Uważa się, że dzięki zaawansowanym systemom wymiany i flitracji powietrza w trakcie lotu oraz regularnej dezynfekcji pokładu, samolot to najbezpieczniejszy środek komunikacji zbiorowej w kontekście pandemii COVID-19.
Po przylocie na Maltę

Czy po przylocie na Maltę obowiązuje kwarantanna?

Nie, osoby przylatujące na Maltę z krajów Unii Europejskiej nie są objęte obowiązkiem kwarantanny. Podróżujący z lotnisk wpisanych na tzw. Amber List – Listę Bursztynową – mają obowiązek posiadania ze sobą negatywnego wyniku testu PCR na COVID-19 (nie starszego niż 72 h). Jeśli z jakiegoś powodu nie zrobiłeś testu przed wylotem, zostanie on wykonany na lotnisku na Malcie – za darmo. Aktualna Lista Bursztynowa dostępna jest pod tym linkiem: Amber List – Visit Malta – Malta Tourism Authority.

Czy mogę zrobić test na COVID-19 na lotnisku na Malcie?

Standardowa procedura* dla osób przylatujących na Maltę z krajów, z których wymagany jest negatywny wynik testu na COVID-19, wygląda następująco:


 • po wyjściu z samolotu zostaniesz zapytany przez przedstawiciela lokalnej służby sanitarnej, czy masz ze sobą negatywny wynik testu na COVID-19 wykonanego w ciągu ostatnich 72h

 • jeśli zrobiłeś test przed wylotem z kraju i przedstawisz kontrolującemu wynik negatywny, możesz bez problemu opuścić lotnisko

 • jeśli nie zrobiłeś testu przed wylotem, test PCR (wymaz) zostanie wykonany na lotnisku na Malcie, bez żadnych dodatkowych kosztów

 • z reguły wykonanie testu na lotnisku wymagane jest tylko od osób dorosłych

 • po ok. 25 minutach otrzymasz USTNY (niepotwierdzony żadnym dokumentem) wynik testu

 • w przypadku wyniku negatywnego, możesz spokojnie rozpocząć swój pobyt na Malcie.


*Powyższy opis odnosi się do sytuacji standardowej i oparty jest na dotychczasowych doświadczeniach podróżujących. Prosimy pamiętać, że działania podejmowane przez lokalne władze mogą w każdej chwili ulec zmianie. 

Mój test na lotnisku na Malcie wyszedł pozytywny - co dalej?

Pozytywny wynik testu na COVID-19 oznacza obowiązek 14-dniowej kwarantanny na terenie Malty. Nie musisz jednak martwić się o żadne niespodziewane wydatki – koszty leczenia i assistance w razie COVID-19 pokrywa ubezpieczenie COVID-19 wliczone w cenę naszego pakietu. Szczegółowe informacje: Ubezpieczenie na wypadek zachorowania na COVID-19 za granicą
Życie codzienne na Malcie a COVID-19

Czy na Malcie obowiązkowe jest noszenie maseczek?

Tak, aktualnie na Malcie obowiązkowe jest noszenie maseczek lub przezroczystych przyłbic w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem uprawiania sportów: biegania oraz jazdy na rowerze). Wysokość mandatu w przypadku nieprzestrzegania nakazu wynosi 100 EUR.

Jakie są najważniejsze restrykcje?

Główne zasady, o których należy pamiętać na co dzień, to:


 • obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej

 • korzystanie ze środków dezynfekujących, takich jak żele antybakteryjne oraz częste mycie rąk

 • utrzymywanie fizycznego dystansu społecznego (1,5 m odstępu między osobami)

Czy bary i restauracje na Malcie są otwarte? A sklepy?

Życie rozrywkowo-rekreacyjne toczy się na Malcie niemal zupełnie normalnie. Otwarte jak zwykle są:


 • kawiarnie

 • restauracje (do godz. 23:00)

 • sklepy

 • muzea

 • centra handlowe

 • kina

 • siłownie

 • kluby fitness

 • place zabaw

 • żłobki/przedszkola

 • boiska sportowe


Małe bary lub kioski, np. w okolicy plaż, pozostają otwarte, ale nie mogą sprzedawać napojów alkoholowych. Dyskoteki i kluby nocne są zamknięte. Nie ma ograniczeń dotyczących przemieszczania się.

Co, gdy zachoruję na COVID-19 podczas pobytu na Malcie?

Jeśli w trakcie Twoich Praco-Wakacji lub Wakacji Fitness & Joga na Malcie zdarzyłoby się, że otrzymasz pozytywny wynik testu na COVID-19, pamiętaj, że:


 • zostaniesz skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę

 • nie musisz martwić się o ewentualne dodatkowe koszty hotelu lub wyżywienia – w cenę naszych pakietów wliczone jest ubezpieczenie turystyczne pokrywające koszty leczenia i assistance w razie COVID-19. Więcej informacji: Ubezpieczenie na wypadek zachorowania na COVID-19 za granicą

 • jesteśmy do Twojej dyspozycji, jeśli potrzebujesz pomocy w nagłych wypadkach

Ambasada Polski na Malcie - Kontakt

W 2020 r. w Valletta oficjalną działalność rozpoczęła Ambasada Polski na Malcie. Ambasadorem Polski na Malcie jest Tomasz Czyszek.

Dane kontaktowe Ambasady oraz Wydziału Konsularnego RP w Valletcie:


Ambasada aktualnie nie posiada stałego adresu. W sytuacjach nagłych zalecany jest kontakt z konsulem pod numerem telefonu podanym powyżej. 

Jak wygląda nauka w szkołach językowych?


 • Na terenie obiektu wymagane jest noszenie maski lub przezroczystej osłony (przyłbicy). Zalecana jest osłona, aby zapewnić właściwą komunikację.

 • Niektóre szkoły mogą przeprowadzać kontrolę temperatury ciała studentów 

 • Zdecydowanie zaleca się stosowanie środków dezynfekujących ręce (dostarczanych przez szkołę).

 • Szkoły są regularnie czyszczone i dezynfekowane.

 • Każda szkoła ma prawo stosować i dostosowywać własne zasady bezpieczeństwa – Angielski-Malta.pl nie ma na to wpływu

Jak działa Centrum Treningowe Fitness4Malta?

Prosimy o zapoznanie się z informacjami naszego Centrum Treningowego – Info & T&C, aby uzyskać najbardziej aktualne informacje o środkach bezpieczeństwa oraz zasadach dotyczących zajęć w klubie i na zewnątrz.
Polityka rezerwacji i opłaty za anulowanie rezerwacji

Praco-Wakacje na Malcie z Ready4Malta


 • do 7 dni przed planowanym przylotem na Maltę – refundacja 100% dotychczas wpłaconej kwoty

 • mniej niż 7 dni przed terminem przyjazdu na Maltę – refundacja kosztów nie przysługuje, klient otrzymuje voucher o wartości 100% dotychczas wpłaconej kwoty, ważny 12 miesięcy od planowanej daty przyjazdu na Maltę

Wakacje Fitness & Joga z Fitness4Malta


 • do 7 dni przed planowanym przylotem na Maltę – refundacja 100% dotychczas wpłaconej kwoty

 • mniej niż 7 dni przed terminem przyjazdu na Maltę – refundacja kosztów nie przysługuje, klient otrzymuje voucher o wartości 100% dotychczas wpłaconej kwoty, ważny 12 miesięcy od planowanej daty przyjazdu na Maltę

Wakacje Językowe z Angielski-Malta.pl


 • do 7 dni przed planowanym przylotem na Maltę – refundacja 100% dotychczas wpłaconej kwoty

 • mniej niż 7 dni przed terminem przyjazdu na Maltę – refundacja kosztów nie przysługuje, klient otrzymuje voucher o wartości 100% dotychczas wpłaconej kwoty, ważny 12 miesięcy od planowanej daty przyjazdu na Maltę

Wycieczki Półdniowe lub Całodniowe po Malcie z Ready4Malta


 • do 7 dni przed planowanym przylotem na Maltę – refundacja 100% dotychczas wpłaconej kwoty

 • mniej niż 7 dni przed terminem przyjazdu na Maltę – refundacja kosztów nie przysługuje, klient otrzymuje voucher o wartości 100% dotychczas wpłaconej kwoty, ważny 12 miesięcy od planowanej daty przyjazdu na Maltę

Wyjazdy Grupowe i Firmowe z Ready4Malta


 • Warunki ustalane indywidualnie na podstawie umowy zawartej między stronami.

Ważne - zmiana terminu wyjazdu / voucher

Prosimy wziąć pod uwagę, że w przypadku zmiany terminu pobytu na Malcie (w ramach przełożenia wyjazdu bądź realizacji vouchera), całkowita cena pakietu może ulec zmianie. Wynika to z różnic w cenie zakwaterowania, które na Malcie ulegają wysokim wahaniom w zależności od sezonu. Stosownie do sytuacji, klient zobowiązany będzie do uregulowania odpowiedniej dopłaty lub otrzyma zwrot nadwyżki.
Najważniejsze - nie jesteś sam/sama!
Planując swoje Praco-Wakacje lub Wakacje Fitness & Joga lub Kurs Angielskiego na Malcie, pamiętaj – nie będziesz tu sam/sama! Jesteśmy na Malcie i potrzebując pomocy w nagłych wypadkach, możesz się z nami zawsze skontaktować.
Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas:

 • Text Hover

Author