firmy, grupy, poradniki

Jak zaplanować wyjazd na Maltę dla pracowników firmy ?

O MALCIE – Mała wyspa, wielka historia!

Słoneczna, anglojęzyczna Malta to malutki archipelag wysp umiejscowiony tuż pod Sycylią, na środku Morza Śródziemnego. Niecałe 316 km² zamieszkuje prawie 0,5 miliona osób. Kraj składa się z trzech głównych wysp: Malty, Gozo i Comino oraz kilkunastu malutkich atoli, piętrzących się wzdłuż linii brzegowej.


Wyspy Maltańskie położone na jednym z głównych szlaków morskich. Łącząc Europę z Azją i Afryką, od tysiącleci stanowiły przystań dla statków handlowych. Równocześnie wabiły piratów i innych najeźdźców swoją strategiczną lokalizacją, sprzyjającym klimatem, przepięknym krajobrazem czy brakiem niebezpiecznych zwierząt i insektów.


Malta to prawie 7000 lat historii, w tym aż trzy obiekty wpisane na światową listę UNESCO. Od megalitycznych świątyń Ħaġar Qim, uznawanych za jedne z najstarszych na świecie konstrukcji wolnostojących (starsze od egipskich Piramid!), po barokową stolicę Malty. Valletta, zwana „muzeum pod gołym niebem”, otrzymała tytuł „Europejskiej Stolicy Kultury 2018”.


Maltańczycy to także głęboko wierzący katolicy, szczycący się ponad 360 kościołami, w tym stołeczną Katedrą Św. Jana, ze słynnym obrazem Caravaggia z 1607, przedstawiającym śmierć Jana Chrzciciela.

CHARAKTERYSTYKA OŚRODKÓW TURYSTYCZNYCH NA MALCIE

Planując organizację wyjazdu grupowego na Maltę, warto dobrze zastanowić się nad wyborem lokalizacji noclegów. Najpopularniejsze ośrodki turystyczne Malty znacznie się od siebie różnią: poziomem infrastruktury, ofertą życia nocnego, dostępem do morza i plaż, krajobrazem terenu, standardem hoteli, a przede wszystkim ceną zakwaterowania. Przed decyzją o wyborze lokalizacji, radzimy przemyśleć, w jaki sposób chcielibyście, aby grupa spędzała wolny czas. Szukacie ciszy, spokoju i szumu morza, a może Wasi pracownicy to nocne marki, wolące potupać w nocy nóżką niż wsłuchiwać się w poranny śpiew ptaków?Poniżej przygotowaliśmy krótką charakterystykę najważniejszych ośrodków turystycznych Wysp Maltańskich, która – mamy nadzieję – pomoże Wam z wyborem lokalizacji na pobyt grupy.

Okolice Valletta


Stolica Malty to głównie obszar zabytkowy. Malutkie miasteczko (0,8 km²) oferuje przeważnie kilkunastopokojowe, luksusowe hotele butikowe oraz dwa większe 5-gwiazdkowe kompleksy hotelowe. W stolicy Malty znajdziemy obiekty o wysokim standardzie, w tym należące do LHW (Leading Hotels of the World).

Klimatyczną Vallettę polecamy dla grup biznesowych i grup konferencyjnych dysponujących wysokim budżetem, którym zależy przede wszystkim na doskonałej jakości hotelu oraz bliskiej odległości do dobrych restauracji i eleganckich barów. Valletta nie oferuje dostępu do piaszczystych plaż.

Okolice Sliema, Gzira i St. Julian’s


Te trzy przylegające do siebie małe miasteczka to z pewnością ulubiona część zarówno większości turystów, jak i mieszkańców wyspy. Przyciągają ich: pulsująca energią Sliema, bujne życie noce Paceville – dzielnicy St. Julian’s, przepiękna kilkukilometrowa, nadmorska promenada, wyśmienite bary i restauracje oraz najlepsze hotele na Malcie. Miejscowości te charakteryzują bliskie odległości i szeroki wybór atrakcji – większość dostępnych przez cały rok.

Okolice Sliema sprawdzą się szczególnie dla grup i wyjazdów firmowych integracyjnych, incentive, lubiących i planujących rozrywkę we własnym gronie oraz łatwy dostęp do miejscowych atrakcji. Zakwaterowanie w tym regionie Malty jest niestety drogie. Lokalizację polecamy szczególnie dla pobytów biznesowych do 35 osób lub wyjazdów konferencyjnych, nastawionych na wysoką jakość hoteli i usług oraz dysponujących wyższym budżetem.

Okolice Bugibba, Qawra, St. Paul’s Bay


Bugibba, Qawra i St. Paul’s Bay są jak dzielnice jednej miejscowości, oddzielone niezauważalną granicą. Łączy je nadmorska promenada. Oddalone ok. 30 min jazdy od Sliema, charakteryzuje je gęste nagromadzenie hoteli, hosteli i letnich apartamentów. To największy ośrodek turystyczny Malty. Oferuje duże kompleksy hotelowe z basenami, dostępem do sportów wodnych, niewielkich barów karaoke i licznych restauracjami. Niestety brak tutaj szerokich, piaszczystych plaż. Kąpielą w morzu zadowolimy się przeważnie, skacząc bezpośrednio do wody z małych skalistych zatok.

Ten region turystyczny nie oferuje dyskotek, a jedyny nadmorski, prestiżowy Beach Club „Café del Mar” organizuje eventy muzyczne tylko w sezonie letnim. Na szczęście większość hoteli o wyższym standardzie stara się zapewnić gościom rozrywkę w postaci wieczornych lub dziennych animacji, pokazów i występów muzycznych na terenie ośrodka hotelowego.

Chociaż Bugibba, Qawra czy St. Paul’s Bay nie oferują hoteli 5-gwiazdkowych ani bujnego życia nocnego, to ogromnym plusem tej lokalizacji jest dostęp do kilku hoteli z opcją all-inclusive oraz umiarkowane ceny zakwaterowania. Miejsca te polecamy szczególnie naszym większym grupom, powyżej 20 osób.

Okolice Mellieha – cisza, plaża i natura


Mellieha kojarzy się przede wszystkim z najdłuższą na Malcie piaszczystą plażą – Mellieha/Ghadira Bay. Ta przepiękna okolica to również jeden z najspokojniejszych zakątków Malty, oddalonych prawie godzinę drogi od Sliema czy Valletta.

Zakwaterowanie w tym regionie zadowoli przede wszystkim grupy, które szukają miejsca na spokojniejszy wyjazd i integrację we własnym gronie.

Aktualnie Mellieha oferuje wyłącznie kilka hoteli, w tym jeden obiekt o dobrym standardzie. Jest on nie tylko największym hotelem na Malcie, ale również jedynym ośrodkiem oferującym wyżywienie wyłącznie w opcji all-inclusive.

Wyspa Gozo – Zielone Płuca Malty


Gozo to ulubione miejsce Maltańczyków na „wypad” weekendowy. Wyspa o powierzchni 67 km², na którą promem z portu Malty dostaniemy się w niecałe 30 min., to kwintesencja relaksu w połączeniu z pięknymi krajobrazami i klifami.


Ciche, spokojne Gozo oferuje kilka dobrej klasy hoteli, mogących pomieścić kilkudziesięcioosobowe grupy. Wyspę Gozo polecamy na 2-dniowe eventy biznesowe, szczególnie firmom przygotowującym wyjazd na Maltę typu incentive (nagrodowy) dla swoich pracowników. Pobyt grupy z noclegiem na Gozo stanowi zwykle dodatek do pozostałych noclegów i programu pobytowego na wyspie Malta.


Comino


Comino to niezamieszkana wysepka o powierzchni 3.5 km². Nie posiada infrastruktury hotelowej, a dostaniemy się na nie wyłącznie łodzią, jako część rejsu wycieczkowego.

MOTYW PRZEWODNI WYJAZDU

Gdy zdecydujecie się na zagraniczny wyjazd firmowy na Maltę, jednym z najważniejszych elementów planowania pobytu powinien być wybór motywu przewodniego eventu. Jaki jest cel wyjazdu i jaki aspekt Waszego biznesu ma on ulepszyć? Chciałbyś/chciałabyś zorganizować wyjazd nagrodowy (incentive) dla najlepszych pracowników lub kontrahentów? Szukasz możliwości połączenia szkolenia z wypoczynkiem, bliższego poznania się zespołu poprzez gry i zabawy team-buildingowe? A może masz własny pomysł na wyjazd grupy, ale brakuje Ci rzetelnego zewnętrznego koordynatora?

Jeśli zdecydujesz się na wynajęcie firmy eventowej,  każdy profesjonalny organizator zagranicznych wyjazdów firmowych pomoże Wam w dobraniu odpowiedniego programu pobytowego.Aby ułatwić możliwość wyboru i przybliżyć Wam terminologię wyjazdów firmowych, polecamy zapoznanie się z podziałem na poszczególne kategorie business travel wraz z krótkimi opisami.

WYBÓR HOTELU NA MALCIE

Zwróć uwagę, że stawki hotelowe na Malcie w tym samym terminie mogą się różnić nawet 2- lub 3-krotnie dla hotelu o tej samej liczbie gwiazdek. Wszystko zależy od lokalizacji, oferowanej infrastruktury oraz np. wyposażenia pokoju. Niestety opinie w internecie często są mylące. Zdarza się, że kiepski hotel przechodzi kompleksowy remont, ale oceny gości ciągle przedstawiają wrażenia z pobytu w starym obiekcie. Może być też odwrotnie. Koło przepięknego, nowego hotelu, nagle buduje się kolejny obiekt, a prace remontowe nieustannie zaburzają spokój gości. Jeśli zdecydujesz się powierzyć nam organizację swojego wyjazdu firmowego, postaramy się przedstawić Wam jak najdokładniej różnice pomiędzy obiektami. Naszą siłą jest lokalna wiedza. Jesteśmy na miejscu i na bieżąco śledzimy wszelkie zmiany.

SZACOWANIE BUDŻETU NA WYJAZD GRUPOWY

Planując wyjazd na Maltę dla pracowników swojej firmy, pamiętaj, że najwyższy składnik kosztu całego pobytu to przeważnie zakwaterowanie. Zastanów się nad celem przewodnim wyjazdu pod kątem ilości czasu, który planujecie spędzić w hotelu, ale również budżetu, którym dysponujecie. Czy pobyt jest wyjazdem nagrodowym typu incentive travel, dla którego standard hotelu jest często najważniejszy, czy może wolicie zatrzymać się w hotelu niższej klasy, ale w zamian zainwestować w dodatkowe atrakcje i wycieczki integracyjno-motywacyjne?

A co z terminem wylotu? Jeśli zależy Ci na jak najwyższej jakości zakwaterowania, ale ogranicza Was budżet, może lepiej zdecydować się na wyjazd między listopadem a marcem?

Co prawda istnieje ryzyko załamania pogody, ale lepsze hotele 4- i 5-gwiazdkowe na Malcie oferują również baseny wewnętrzne. Jest to świetna alternatywa – wyjazdy w styczniu lub lutym, gdy ceny doby hotelowej na Wyspach Maltańskich są najtańsze w roku kalendarzowym, a dostępność pokojów – największa.

DŁUGOŚĆ POBYTU NA WYSPACH MALTAŃSKICH

Kolejny ważny punkt na liście przygotowań do grupowego wyjazdu na Wyspy Maltańskie to długość pobytu i daty przylotu. W naszej opinii 3-4 noce w zupełności wystarczą na intensywne zwiedzanie i integrację. Taka długość pobytu pozwoli też na dopasowanie bezpośredniego lotu z Polski na Maltę liniami Wizzair czy Ryanair.

Aby dowiedzieć się więcej, czytaj:

WYBÓR DATY

Następnym ważnym czynnikiem determinującym nie tylko plan dnia, ale i koszt wyjazdu na Maltę, jest data przylotu na wyspę. Zauważyliśmy, że sporo osób błędnie zakłada, że na Wyspach Maltańskich lato trwa cały rok. To prawda, że nikt tutaj śniegu nie zobaczy, a temperatura powietrza w „zimie” rzadko spada poniżej 15°C. Nie oznacza to jednak, że sezon kąpielowy na naszej słonecznej wyspie nigdy się nie kończy (zwykle trwa od maja do października). Wraz ze zmianą pogody, zmieniają się również ceny zakwaterowania. Cena za dobę hotelową w tym samym hotelu może wynosić 50 EUR w styczniu, a nawet 150 EUR w sierpniu.

 

Aby dowiedzieć się więcej, czytaj:

SEZONY TURYSTYCZNE MALTY

Rok turystyczny pod kątem wyjazdów biznesowych/firmowych/grupowych na Wyspach Maltańskich najłatwiej podzielić na trzy okresy.

 


listopad – marzec


PLUSY



  • Najtańsze ceny hoteli

  • Najniższe ceny lotów

  • Idealna pora na konferencje, szczególnie dużych grup

  • Świetny czas na zwiedzanie wyspy dla grup z osobami starszymi, pielgrzymki, itp.

  • Malta w tym czasie kwitnie – przypomina polską wiosnę


 

MINUSY



  • Woda w morzu za zimna na kąpiele

  • Zmienna pogoda. Słoneczne dni z temperaturą do 20°C przeplatają się z dniami z (najczęściej) przelotnymi opadami deszczu i porywistym wiatrem

  • Niespokojne morze, przyciąga widokiem wzburzonych fal, ale uniemożliwia czarter łodzi i sporty wodne


 

kwiecień – czerwiec, październik


PLUSY


  • Ulubiony termin grup korporacyjnych

  • Umiarkowane ceny zakwaterowania

  • Sezon kąpielowy

  • Umiarkowana temperatura powietrza (ok. 25°C)


 

MINUSY


  • Możliwość nagłych, silnych, ale przelotnych opadów deszczu


 

lipiec – wrzesień


PLUSY


  • Słoneczna, bezdeszczowa wakacyjna pogoda

  • Temperatura wody w morzu to nawet 26°C

  • Bogaty kalendarz koncertów, festiwali i innych wydarzeń

  • Sezon otwarcia nadmorskich barów i dyskotek pod gołym niebem


 

MINUSY


  • Wysokie ceny wszystkich hoteli

  • Brak dostępności dla większych grup

  • Wysoka temperatura i wilgotność powietrza może być niekomfortowa dla osób starszych


 

POSIŁKI

Wyjazd na Maltę w świadomości Polaków bardzo często porównywany jest do innych krajów wakacyjnych basenu Morza Śródziemnego. Nic bardziej mylnego. Wyspy Maltańskie, w przeciwieństwie do Egiptu, Tunezji czy Turcji, nie oferują wielokilometrowych ośrodków turystycznych z opcją all–inclusive. Na wyspie wyżywienie w pakiecie all– inclusive oferuje tylko 5 hoteli Dlaczego? Malta po prostu nie ma na to wystarczającej przestrzeni.


Rocznie na Maltę przybywa  ponad 2 miliony turystów (!). Informacja dla spragnionych miejscowych specjalności: na wyspie produkowane jest rodzime, maltańskie piwo Cisk i wino z kilku lokalnych winnic.  Nie jest to jednak problem w trakcie pobytów firmowych na Wyspach Maltańskich.


Grupom, którym zależy na nielimitowanym dostępie do alkoholu w cenie zakwaterowania, proponujemy jeden z pięciu hoteli all–inclusive (wyłącznie 3- lub 4- gwiazdkowe). Dla pozostałych klientów przygotowaliśmy oferty pobytowe w opcji z 2 posiłkami dziennie w hotelu, najczęściej z nielimitowanym dostępem do wina/piwa w trakcie kolacji lub obiadu.


Nasze plany pobytowe dla firm i grup w trakcie codziennych atrakcji oraz wycieczek po wyspach proponują wciąż nowe, zawsze sprawdzone przez nas restauracje, nierzadko serwujące wino lub/i piwo bez ograniczeń.

WYCIECZKI PO WYSPACH MALTAŃSKICH

Malta może wydawać się mała, ale nie daj się zwieść jej niewielkim rozmiarom! Każda z wycieczek lub aktywności po Wyspach Maltańskich powinna być dokładnie zaplanowana. Kiepski stan krajowych dróg, korki uliczne, różne godziny otwarcia i zamknięcia obiektów –  często nieadekwatne do informacji podawanych na ich oficjalnych stronach – oraz mocno zrelaksowana, południowoeuropejska mentalność mogą doprowadzić do wielu nieprzewidzianych utrudnień w realizacji eventu.

Podczas gdy opóźnienia i zmiany w harmonogramie dnia, spowodowane nieznajomością maltańskich warunków, nie muszą mieć dużego wpływu na przebieg pobytu grup kilkuosobowych, to przy większych grupach, a przede wszystkim wyjazdach pracowników firm lub partnerów mogą uniemożliwić realizację założonych celów wyjazdu na Maltę!

WYCIECZKI Z MALTY NA SYCYLIĘ

Ready4Malta nie organizuje ani nie pośredniczy w organizacji wycieczek na Sycylię.

COVID-19

Paradoksalnie, lokalne konsekwencje światowej pandemii w sektorze turystyki oraz w kontekście pobytów firm i grup biznesowych na Malcie uważamy za pozytywne. Malta bardzo szybko zamknęła granice kraju, tłumiąc rozprzestrzenianie się wirusa  „w zarodku”.  Na wyspie do dnia 1 czerwca odnotowano tylko 9 przypadków śmiertelnych, głównie wśród osób po 80. roku życia.


Licząc się ze znacznym zagęszczeniem mieszkańców w popularnych regionach kraju, rząd wprowadził ostre środki prewencyjne. Zwiększono kontrolę czystości i higieny w barach, hotelach czy restauracjach. Wprowadzono zasady “dystansu społecznego” i zmniejszono ilość połączeń lotniczych. Doprowadziło to do widocznego, ale i zamierzonego spadku w ilości turystów odwiedzających wyspę, a co za tym idzie, na Malcie zrobiło się po prostu luźniej! Sekretarz Generalna Wspólnoty Narodów (Commonwealth) stwierdziła nawet, że Malta poradziła sobie z pandemią najlepiej spośród krajów Europy – czytaj artykuł

KUCHNIA MALTY

Mało osób zdaje sobie sprawę, że obecnie ponad 20% mieszkańców Malty to obcokrajowcy. Multikulturowość Wysp Maltańskich w widoczny sposób odbiła się na lokalnej kuchni. Tradycyjne potrawy diety śródziemnomorskiej jak: sałatki, makarony, owoce morza, świeże ryby z grilla i przepyszne pizze na cienkim cieście mieszają się tu z unikalną kuchnią maltańską oraz wpływami kuchni etnicznych napływowych mieszkańców Malty. Do posiłku nie może zabraknąć oczywiście wina!


Nie oznacza to jednak, że Maltańczycy nie mają własnych, unikalnych dań i przekąsek. Przyjeżdżając na Maltę, musicie koniecznie spróbować:



  • potrawy z  królika – fenkata

  • lokalnej ryby – lampuki

  • koziego sera – gbejniet

  • oliwy z Gozo

  • chleba ‘ftira’ z tuńczykiem – hobz biz-zejt

  • wypieków pastizzi


Maltańczycy chlubią się również produkcją lokalnego bezalkoholowego napoju o smaku korzenno-pomarańczowym – Kinnie – oraz piwa Cisk.

Author